Avrupa’nın En Yüksek Kapasiteli Maske Fabrikası Açıldı

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa’nın En Yüksek Kapasiteli Maske Fabrikası olan MFA Kocayusuf Üretim Kompleksi’ni açtı. Zonguldak’taki fabrika, yıllık 45 milyon partikül tutucu, solunum koruyucu profesyonel maske üretimi gerçekleştirecek. Yine yıllık 240 bin farklı niteliklerde tam ve yarım yüz gaz maskesi ve 910 bin tam ve yarım yüz gaz maskesi filtresi üretecek.

Kompleksin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgının ekonomik etkilerini en aza indirmek amacıyla yaptıkları yardım, destek ve hibelerin büyüklüğünün 661 milyar lirayı bulduğunu söyleyerek “Dünyada çarkların adeta durma noktasına geldiği dönemlerde bile Türkiye ekonomisi kontak kapatmadı” dedi.

ZONGULDAK ÇIKARMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan Uzun Mehmet Camii’nin açılışıyla başladığı Zonguldak programında Zonguldak Belediyesini ziyaret etti. Denizkurdu Tatbikatına canlı bağlantı yapan Erdoğan, MFA Kocayusuf Maske Fabrikası’nın açılışı yaptı. Erdoğan, Filyos Limanı Açılışı ve Doğalgaz İşleme Tesisleri Temel Atma Töreni ile Zonguldak’taki temaslarını tamamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Zonguldak ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları ile milletvekilleri de eşlik etti.

EMEĞİN BAŞKENTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MFA Kocayusuf Maske Fabrikası Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, emeğin başkenti Zonguldak’ta açılışlarla, eserlerle ve müjdelerle dolu bir gün geçirdiklerini söyledi.

TÜRKİYE’NİN SAĞLIKLI NEFESİ

Açılışı yapılan MFA Maske Fabrikası’nın yeni üretim tesisinin hayırlara vesile olmasını temenni eden Erdoğan, “Türkiye’nin Sağlıklı Nefesi sloganıyla 2008’de kurulan MFA Maske firmamız, kısa zamanda çok önemli işlere imza attı. Tamamen yerli imkanlarla geliştirdikleri, Türkiye’nin ilk biyo maskesiyle emniyet teşkilatımızın kullanımı için özel olarak üretilen tam ve yarım yüz gaz maskeleri bu ürünlerden sadece birkaçıdır.” dedi.

YÜZDE 60’I İHRACAT

Erdoğan, firmanın salgın döneminde artan talebi karşılamak için büyük gayretle çalıştığını, salgının en yoğun yaşandığı 2020’de yüzde 60’ı ihracat olmak üzere toplam 250 milyon liranın üzerinde bir ciroya ulaştığını ifade ederek, bu rakamla Zonguldak’ın en fazla ihracat yapan şirketi olduğunu söyledi.

ÇEVRE DOSTU ÜRETİM

Fabrikanın güneş panelleriyle yenilenebilir enerji ile çevre dostu üretim yaptığını vurgulayan Erdoğan, “Kocayusuf isimli bu fabrika yıllık 45 milyon partikül tutucu, solunum koruyucu profesyonel maske, yıllık 240 bin farklı niteliklerde tam ve yarım yüz gaz maskesi, yıllık 910 bin tam ve yarım yüz gaz maskesi filtresi üretecektir.” dedi.

YAYILMACI İHRACAT ANLAYIŞI

Erdoğan, Türk sanayicisinin, ekonominin tökezlemesini umanlara inat, çalışmaya, üretmeye, istihdam oluşturmaya devam ettiğini kaydederek “Ben bunu biraz daha değiştiriyorum. Önce yatırım, istihdam, üretim diyorum ve son olarak da ihracat diyorum. Şimdi MFA bunların dördünü de yapıyor. Yatırımsa yatırım, istihdamsa istihdam, üretimse üretim ve Slovakya başta olmak üzere ihracatsa ihracat. Bu, tabii yetmez, daha ne yapacağız? Bunu yayılmacı bir ihracat anlayışıyla geliştireceğiz.” diye konuştu.

YATIRIMCININ YANINDAYIZ

Türkiye’nin üretim kapasitesinin yerli ve uluslararası yatırımlarla günden güne güçlendiğini anlatan Erdoğan, kendilerinin de her sektör için özenle çalışılmış destek, teşvik ve hibe programlarıyla ülkeye destek katan tüm yatırımcıların yanında olduklarını söyledi.

BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE

Erdoğan, yerli-yabancı ayrımına gitmeden, kimseyi ayırmadan, ötekileştirmeden Türkiye ekonomisine güvenen herkese sahip çıktıklarını ifade ederek “Üreten, ihraç eden, özellikle insanımıza iş ve aş imkanı sunan, ekonomimize güç katan her müteşebbisin başımızın üstünde yeri vardır.” dedi.

YENİ YATIRIM YOLDA

Fabrikanın açılış ve genişleme sürecinde MFA Maske’yi de devletin sağladığı destek, teşvik ve hibelerden faydalandırdıklarını ve Türkiye’nin ilk ve en büyük maske üreticilerinden olan şirketin yeni yatırımların arifesinde olduğunu söyleyen Erdoğan, “Hemen bu tesisin yanında, 70 milyon liralık yatırımla yüksek katma değerli ürünler üretecek yeni filtre fabrikasının da en kısa zamanda devreye girmesini temenni ediyorum.” diye konuştu.

GÜÇ KATAN YATIRIM

Salgın dolayısıyla küresel ekonominin belirsizlik girdabına sürüklendiği bir dönemde yatırımlarına hız kattıkları için fabrika yönetimine teşekkür eden Erdoğan, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızı, sayın bakan ve ekibini de Türkiye’nin gücüne güç katan bu tür yatırımlara destek oldukları için tebrik ediyorum.” dedi.

661 MİLYAR TL DESTEK

Erdoğan, salgının ekonomik etkilerini en aza indirmek amacıyla yaptıkları yardım, destek ve hibelerin büyüklüğünün 661 milyar lirayı bulduğunu söyleyen Erdoğan, “Hani ‘Hükümet nerede?’ diyorlar ya 661 milyar lira destek verdik. Bu rakamla Türkiye, salgın sürecinde vatandaşlarına ve iş dünyasına en fazla destek sağlayan ülkeler arasında yer alıyor. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin dahi maske savaşına tutuştuğu, solunum cihazı kıtlığının çekildiği, yaşlı bakımevlerinin adeta morga dönüştüğü bir dönemde biz, birinci sınıf sağlık hizmetini insanımıza ücretsiz sunduk.” diye konuştu.

MASKE İHRACATI 100 KAT ARTTI

Erdoğan, Sanayi Sicil Sistemi kayıtlarına göre salgının başladığı dönemde Türkiye’de 14 maske üreticisi varken bugün bu sayının 424’e yükseldiğini, üretici sayısındaki bu artış neticesinde tıbbi ve cerrahi maske ihracatının 100 kat artış gösterdiğini, 2019’da yaklaşık 2 milyon dolarken 2020’de 212,5 milyon dolara çıktığını anlattı.

BÜYÜMEDE İKİNCİ

“Salgının en yoğun yaşandığı, dünyada çarkların adeta durma noktasına geldiği dönemlerde bile Türkiye ekonomisi kontak kapatmadı.” diyen Erdoğan, özel sektörün gayreti ve devletin verdiği destekler sayesinde 2020’de Türkiye’nin yüzde 1,8’lik oranla Çin’in ardından G-20 içinde en yüksek büyümeyi kaydeden ülke olduğunu belirtti.

İMALAT SANAYİSİ ÖNCÜ OLDU

Türkiye’nin 2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7 gibi rekor bir büyüme oranına ulaştığını hatırlatan Erdoğan, “İmalat sanayisinin yüzde 12,2 büyüyerek büyümeye en çok katkı sağlayan sektör olması bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir. Sanayi sektörümüzde bu yılın ilk çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre 338 bin kayıtlı istihdam artışı olması büyümenin sağlıklı ve istihdam dostu olduğunun işaretidir.” dedi.

ÜRETİM ÜSSÜ OSB’LER

Erdoğan, Türkiye’nin üretim üsleri olan OSB’lerde de pozitif gelişmelerin kaydedildiğine işaret ederek, buralardaki istihdamın 2 milyonu geçtiğini, salgına rağmen 2021’in ilk 5 ayında OSB’lerdeki elektrik tüketiminde geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 20 artış görüldüğünü açıkladı.

KUDÜS’ÜN SON MUHAFIZI

Törende konuşan fabrikanın genel müdürü Fatih Furtun, yüzde 85’i kadınlardan oluşan 250 çalışanı ile 24 ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi. Bu yatırımın devamı niteliğindeki fabrikanın ikinci etabının inşaatına başladıklarını kaydeden Genel Müdür Furtun. “Bu yeni tesisimizin adına, müsaadelerinizle Kudüs’ün son muhafızı, vatan ve iman aşkıyla yoğrulmuş bir Osmanlı askeri olan “Iğdırlı Onbaşı Hasan” diyeceğiz.” dedi.

27 MİLYON DOLARLIK YENİ YATIRIM

Furtun yatırımlarımız bu kadarla sınırlı kalmayacağının altını çizerek “Sizlerin bize yol gösterdiği 2023 hedefleri doğrultusunda Allah’ın izniyle toplamda 27 milyon dolarlık yeni yatırıma imza atacağız. Bu yeni yatırımlarla; Almanya’da ve Kazakistan’da Maske Fabrikası ile Lojistik Merkezi, Zonguldak’ta Tarım Otomasyon Makinaları Fabrikası, Kastamonu’da gıda fabrikası kuracağız.” diye konuştu.

- REKLAM -
- REKLAM -
Son Eklenenler
- REKLAM -

Diğer Haberler

- REKLAM -