Bingöl’e 1,1 milyarlık dev yatırım

Diğer Haberler

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, SÜTAŞ Bingöl Entegre Tesislerinin tarımla sanayiyi buluşturacağını kaydederek, “Bu modern yatırımla Bingöl artık göç veren değil, göç alan bir Anadolu kaplanı şehri olacak. 1,1 milyar lira değerindeki bu entegre yatırım, büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinden süt işlemeye, yem üretiminden elektrik üretimine kadar birçok sektörü doğrudan ya da dolaylı harekete geçirecek. Sadece Bingöl’ün değil çevre illerin yani bölgenin ekonomisini de canlandıracak. Bu projeyi çok önemli bir bölgesel kalkınma projesi olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Sözleşmeli üretim modelini özellikle hayvancılık alanında kullanmamız gerekiyor. Mutlaka bu tesislerin oluşmasına kırsal kalkınma destekleriyle katkı vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz’ın aldığı yatırım kararı çerçevesinde “SÜTAŞ Doğu-Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Entegre Teknik Hayvancılık ve İmalat Sanayi Yatırımı” kapsamındaki Çeltiksuyu köyünde yapımı süren tesislerde “SÜTAŞ Bingöl Hayvancılık Entegre Tesisi Etki Analizi Lansmanı” gerçekleştirildi.

Bakan Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bingöl’de “Sütaş Bingöl Etki Analizi Tanıtım Toplantısı”na katıldı. Bakan Varank, burada yaptığı konuşmada, SÜTAŞ tarafından hızla tamamlanma aşamasına gelen Bingöl entegre teknik hayvancılık ve imalat sanayi yatırımının, bölgede oluşturacağı sosyo ekonomik etkinin analiz edildiği değerli bir çalışmanın yapıldığını söyledi.

“ÜRETİCİLERİMİZİN YANINDAYIZ”

Türlü tuzaklara, sınır ülkelerindeki istikrarsızlıklara, içerden ve dışardan önlerine konulmak istenen engellere rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde milletin refahını artırmak, ülkenin muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşımak için gece gündüz çalıştıklarını dile getiren Varank, “Dünyayı etkisi altına alan salgından medet umup hükümetimizin, devletimizin aciz duruma düşmesini dört gözle bekleyenler var. Bu beklentilere inat, bizler sanayicimizin, üreticimizin, esnafımızın yanında durmaya devam ediyoruz. Dünyada tedarik zincirlerinin alt üst olduğu, hijyenden gıda ürünlerine ciddi arz sıkıntılarının yaşandığı bir dönemi, hızlı karar alma süreçlerimiz ve üreticilerimizin üstün gayretiyle arz kıtlığı yaşamadan geçiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

“GÜVEN TAZELEDİ”

Tüm dünyada tedarik zincirlerinin alt üst olduğu, hijyenden gıda ürünlerine ciddi arz sıkıntılarının yaşandığı bir dönemin, hızlı karar alma süreçleri ve üreticilerin üstün gayretiyle arz kıtlığı yaşamadan geçirildiğini anlatan Varank, “Tüm imkanlarımızı seferber ederek salgının çalışanlarımız ve işletmelerimiz üzerindeki mali etkisini asgari düzeyde tutmaya gayret ediyoruz. Hamdolsun bu gayretler neticesinde ülkemiz diğer ülkelerden pozitif anlamda ayrıştı, yerli ve yabancı yatırımcıların güveni tazelendi.” diye konuştu.

“BİNGÖL İÇİN DÖNÜM NOKTASI”

Yatırımcılara seslenen Bakan Varank, “Fırsatları değerlendirin. Hem siz hem bölge halkı hem de ülkemiz kazansın. Biz hazırladığımız altyapıyla, sağladığımız desteklerle her zaman yanınızdayız. İşte SÜTAŞ’ın Bingöl’de faaliyete geçireceği yatırım bunun en somut örneği. Gelin bu örnekleri hep birlikte çoğaltalım ve hep birlikte üreterek büyüyelim. İnşallah mayıs ayında Sayın Cumhurbaşkanımızın bizzat açılışını yapmasını istediğimiz bu dev yatırım, Bingöl için bir dönüm noktası olacak.” şeklinde konuştu.

“BÖLGESEL KALKINMA PROJESİ”

Tarımla sanayinin buluştuğu modern yatırımla Bingöl’ün artık göç veren değil, göç alan bir Anadolu kaplanı şehri olacağını kaydeden Varank, “1,1 milyar lira değerindeki bu entegre yatırım, büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinden süt işlemeye, yem üretiminden elektrik üretimine kadar birçok sektörü doğrudan ya da dolaylı harekete geçirecek. Sadece Bingöl’ün değil çevre illerin yani bölgenin ekonomisini de canlandıracak. Bu nedenle biz bu projeyi çok önemli bir bölgesel kalkınma projesi olarak değerlendiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

“GÖÇÜN ÖNÜNE GEÇECEK”

Bingöl’e ve 250 kilometre çapındaki tüm bölgelere hizmet edecek tesisin, yerel üreticilerin ürünlerini kullanacağını, katma değerini yükselterek ekonomiye kazandıracağını ifade eden Varank, tesisin 1012 kişiye doğrudan, 7 bin 600 kişiye dolaylı ilave istihdam sağlayacağını belirtti. Çiftçilerin oluşturduğu düzenli gelir modeliyle birçok ailenin artık geleceğe daha güvenle bakacağını dile getiren Varank, oluşturacağı taleple bölge halkının gelirini yükselterek göçün önüne geçeceğini, bölgesel gelişmişlik farklarını azaltacağını ifade etti.

BİNGÖL EKONOMİSİNE KATKI

Tesisin etki analizi raporunun da bu beklentiyi doğrular nitelikte sonuçları ortaya koyduğunu bildiren Varank, “Rapordaki tahminlere göre 12 yıllık projeksiyon sonunda bu tesis, pozitif dışsal etkileriyle birlikte Bingöl ekonomisine yıllık ilave 1 milyar 375 milyon dolar katkı sağlayacak. Dışarıya verilen göçün azalmasıyla il nüfusunu 48 bin kişi artıracak. İl düzeyinde kişi başı gelirin yüzde 40 daha fazla artmasına ve bu sayede ülke ortalamasına yakınsamasına vesile olacak.” dedi.

131 MİLYON LİRA KAYNAK

Doğu Anadolu Bölge Kalkınma İdaresi aracılığıyla tarım, hayvancılık, sanayi ve kültür konularında 192 projeye 131 milyon lira kaynak aktardıklarını dile getiren Varank, “Fırat Kalkınma Ajansımız ile Bingöl’deki kamu, özel sektör ve sivil toplum kurumlarının 160 projesine 92 milyon lira katkıda bulunarak 1000 kişilik ilave istihdamın önünü açtık. Kalkınma Ajansımız ve Doğu Anadolu Bölge Kalkınma İdaremiz aracılığıyla geliştirdiğimiz projelerle modern hayvancılık, yem bitkilerinin üretimi ve süt toplama tesislerinin kurulmasına ön ayak olduk. Merkezi hükümet, yerel idare ve özel sektör iş birliğinin çok güzel bir örneğinin sergilendiği bu dev yatırım, model bir proje olarak tarihe geçecek.” şeklinde konuştu.

“BÖLGENİN PARLAYAN YILDIZI”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sözleşmeli üretim modelinin özellikle hayvancılık alanında kullanılması gerektiğini belirterek, “Mutlaka bu tesislerin oluşmasına kırsal kalkınma destekleriyle katkı vereceğiz. 650 ihtiyacımız var dediğiniz çiftlikleri, mevzuat açısından bir problemimiz yoksa yüzde 70’in üzerinde katkı ile bu bölgede yaptıracağız. Önemli olan bu çiftliklerde sözleşmeli üretimin başlaması ve devam etmesi. Bu çalışmayı birlikte yürütüyor olacağız.” diye konuştu.

“Bingöl bölgenin parlayan yıldızı olacak.” diyen Pakdemirli, SÜTAŞ’ın Bingöl’de yapacağı entegre tesis yatırımı ile günlük 1063 ton süt işleneceğini, günlük 600 ton yem üretileceğini belirtti.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, projenin kamu-özel işbirliği modeli için önemli bir örnek olduğunu anlatarak, Türkiye’nin büyümesi ve gelişmesi için bu yatırımın çok özel ve istisnai olduğuna değindi.

SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, SÜTAŞ’ın güçlü bir tedarik zincirinin olduğunu kaydederek, bu yatırımla tarımı dönüştürebilme ve bölgesel kalkınma projesini tetikleyebilme hayalini kurduklarını ifade etti.

Bakan Varank, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli ile beraberindeki heyet, tanıtım toplantısının ardından SÜTAŞ tesislerinde incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı.

Programa, Vali Kadir Ekinci, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, AK Parti Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, AK Parti İl Başkanı Haşim Sağlar ve diğer ilgililer katıldı.

- REKLAM -
- REKLAM -
Son Eklenenler
- REKLAM -

Diğer Haberler

- REKLAM -