Fuarcılıkta yeni dönem

Diğer Haberler

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik yansımalarından etkilenen fuarcılık sektörü için 1 Eylül 2020 itibariyle yeni bir dönem başladı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) fuarlar ile ilgili alınacak önlemler ve uyulması gereken kuralları belirledi. Bunlar, açık ve kapalı alanlarda düzenlenecek fuarlar olmak üzere iki ana başlıktan oluştu. Fuar alanında gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığı “Yurt İçinde Fuar Düzenlenmesine Dair Usul ve Esaslar” çerçevesinde TOBB veya görevlendireceği Oda ile Borsa tarafından denetlenecek.

Fuar ‘kalkınmak’ demektir

Türkiye’nin dört yanıda fuar düzenleyen İzmir merkezli GL Platform Genel Müdürü Gül Ceylan fuarın kültürel etkileşim ve kalkınma anlamına da geldiğini belirten Ceylan “Fuar demek, daha fazla fırsatla gelişmek ve ekonomiye can vermek demektir” dedi. Fuarlar sayesinde tüm sektörlerin yeni bilgiler edinme, yenilikçi uygulamaları görme ve sosyalleşme bakımından büyük kazançlar sağladığına dikkat çeken Ceylan “Bir süredir mahrum kaldığımız fuarların açığını yeni dönemde kapatmalıyız” diye konuştu. Yeni dönemde fuarcılığın her türlü sağlık ve hijyen tedbirinin alındığı bir organizasyon oldugunu ifade eden Ceylan “Fuarın girişinden çıkışına kadar her aşamada ‘önce sağlık’ diyeceğiz. Ülke olarak bu zorlu dönemden en az hasarla çıkabilmek için fuarlara ihtiyacımız var” dedi.

İşte o kurallardan bazıları :

Düzenlenecek yurt içi fuarlarda katılımcıların, görevlilerin ve ziyaretçilerin birbiri ile yakın teması ve ortak malzeme kullanımı olmayacak..

Fuar alanında birbirine bitişik stantlar, stant duvarı ya da bölme ünitesi ile kapatılacak. Stand koridorları en az 3 metre genişliğinde olacak.

Stantların önünde zemine sosyal mesafenin korunmasını sağlayacak işaretler konulacak.

Fuar alanının tüm giriş ve çıkışları kişilerin birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde düzenlenecek.

Giriş ve çıkışlar için zeminde tek yönlü gidiş-geliş işaretleri konulacak. Fuar alanına girişlerde ve her stantta el antiseptiği olacak.

Fuar alanına giren ziyaretçi sayısı belirlenerek ziyaretçi kapasitesine ulaşıldığında yeni ziyaretçi alınmayacak.

Ziyaretçiler sosyal mesafe kurallarına göre bekletilecek. Bu konuda yer işaretleri de olacak.

Fuar alanından çıkış yapan kişi sayısı kadar kişinin giriş yapmasına izin verilecek

Fuar alanına girişte maske kontrolü-ateş ölçümü yapılacak.

Katılımcı, görevli ve ziyaretçiler dâhil kişi sayısı,  her 10 metrekareye bir kişi olacak şekilde sınırlandırılacak.

- REKLAM -
- REKLAM -
Son Eklenenler
- REKLAM -

Diğer Haberler

- REKLAM -