Hüseyin Demir; ‘Toplum Cumhuriyet affını destekliyor’

Diğer Haberler

15 bin 888 kişinin katıldığı ankette af çıkmasını destekleyenlerin oranının %99,6   olduğunun altını çizen Araştırmacı yazar Dr. Hüseyin Demir,’ Cumhuriyetin 100. Yıl dönümünde Genel Af ve Adli Sicil affının toplumun tarafından desteklendiğini göstermektedir. ’dedi.

‘29 Ekim 2023’te yürürlüğe girecek genel af ve adli sicil affı kanunu, Türkiye yüzyılı vizyonuna büyük katkıları olacaktır’

Araştırmacı yazar Dr. Hüseyin Demir,’ Cumhurbaşkanımızın 3 Haziran 2023 tarihli göreve başlama töreninde yaptığı, “Cumhuriyet’imizin 100. yılına kavuşmanın heyecanını yaşadığımız bu yılda Türkiye’nin bir büyük kucaklaşmaya ihtiyacı olduğuna inanıyoruz. Buradan tüm vatandaşlarımı, ilçeleri, köyleri, haneleriyle 81 vilayetimizin tamamında bir kardeşlik seferberliği başlatmaya davet ediyorum. Gün bir olma, beraber olma, bin yıllık kardeşliğimizi perçinleme günüdür… Gelin, küslük olmuşsa, kalpler kırılmışsa, barışmanın yollarını arayalım. Gelin, hep beraber Türkiye yüzyılının inşasına omuz verelim. Cumhuriyet’imizin 100. yılını şanına, ruhuna ve manasına uygun bir şekilde 85 milyon olarak hep birlikte idrak edelim… Bunu başaracağımızdan asla şüphe duymuyorum.” şeklindeki kucaklayıcı açıklamasının Cumhuriyetin 100. Yıl dönümünde 29 Ekim 2023’te yürürlüğe girecek genel af ve adli sicil affı kanunu ile perçinlemesinin toplumsal barışa, demokrasiye ve Türkiye yüzyılı vizyonuna fayda sağlayacağına inanıyoruz. ’dedi.

Toplum Genel Af ve Adli Sicil affını destekliyor

Cumhuriyetin ilk yıllarında birçok genel af kanunu ile savaş dönemi boyunca yaşanan acıların unutulması ve halkla devletin kucaklaşmasını sağlanmaya, geçmiş dönemin izleri silinerek, Milli Mücadele yıllarının pürüzlerini ortadan kaldırılmaya çalışılmasının toplumsal fayda sağlaması adına yapıldığının altını çizen Araştırmacı yazar Dr. Hüseyin Demir,’ Cumhuriyetin 100. Yıl dönümü 29 Ekim 2023’te toplumsal fayda için Genel Af ve Adli Sicil affının  hayata geçmesinin gerekliliğine, toplumun kahir ekseriyetinin destek verdiğini görmekteyiz. Son yıllarda yaşanan gelişmeler ve özellikle adalet mekanizmasında yaşanan gelişmelerin adalet inancına verdiği zararların, toplumsal kutuplaşmanın sona erdirilmesi, birlik beraberliğin güçlenmesi, toplumsal huzurun güçlenmesi, demokrasinin güçlenmesi, güven ve istikrarın güçlenmesi için cumhuriyet affının çıkarılmasını toplumun desteklediğini görmekteyiz. Cumhuriyetin 100.yılında Genel AF ve Adli sicil affı ile vatandaşa temiz bir sayfa açılmalı mı? Sorusuna 15888 kişinin katıldığı ankette %96,6 oranında evet olarak destek gelmesinin toplum tarafından Genel Af ve Adli Sicil affının desteklendiği göstermektedir. ’dedi.

İnfaz yasasında değişim şart!

Genel af ve adli sicil affı ile birlikte infaz yasasında değişimler yapılarak eski durumların yaşanmaması adına önlem alınmasının şart olduğunu belirten Yazar Demir, Genel Af ve Adli Sicil affının toplum tarafından haklı gerekçelerden dolayı desteklendiği herkesin malumudur. Adalet mekanizmasında haksızlığa neden olan ve olabilecek tüm kanunlar düzenlenerek haksızlıkların önlenmesi ilk öncelik olmalı ve infaz sistemi, ıslah olma ve topluma kazandırmaya yönelik olarak tekrar ele alınarak düzenlenmelidir.’ dedi.

- REKLAM -
Son Eklenenler
- REKLAM -

Diğer Haberler

- REKLAM -