İzmir’de Kripto Para Üretiminde Kullanılan Cihazlar Ele Geçirildi

Diğer Haberler

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince İzmir’de bir adreste gerçekleştirilen operasyonda yasa dışı yollardan Türkiye’ye sokulduğu belirlenen 501 adet, 5 milyon lira değerinde kripto para üretiminde kullanılan cihazlar ele geçirildi.

İzmir Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce 136 Gümrük Muhafaza İhbar hattına gelen bir ihbar değerlendirildi. Son dönemlerde kamuoyunu sıklıkla meşgul eden kripto paraların üretilmesinde kullanılan cihazların Türkiye’ye yasadışı yollardan sokulduğu belirtilen ihbarda yer alan bilgiler titizlikle incelendi.

Yürütülen araştırma sonucunda ihbara konu cihazların bulunduğu adres tespit edilerek operasyon için harekete geçildi. Tespite göre, İzmir’de depo olarak kullanılan bir iş yerine ait olan adrese giden muhafaza memurlarınca yapılan aramada, karton kutuların içerisinde çok sayıda elektronik cihaz bulunduğu saptandı.

Gerçekleştirilen incelemeler neticesinde kutuların içerisindeki cihazların üzerinde “bitcoin asic” ibaresinin bulunduğu, bu cihazların kripto para üretiminde kullanıldığı belirlendi.

Gümrük Muhafaza ekiplerinin başarılı operasyonu neticesinde yasadışı yollardan Türkiye’ye sokulan yaklaşık 5 milyon lira piyasa değerinde 501 adet data üretim cihazına el konulurken sorumlular hakkında yasal işlem başlatıldı.

 

- REKLAM -
- REKLAM -
Son Eklenenler
- REKLAM -

Diğer Haberler

- REKLAM -