Kapanma döneminde ihtiyaç kredisi başvuruları yüzde 30 azaldı

Diğer Haberler

Tam kapanma dönemini Mayıs ayının ilk 10 günü ile karşılaştıran Hesapkurdu.com, ihtiyaç kredisi başvurularında %30, taşıt kredisi başvurularında %13 ve konut kredisi başvurularında %4’lük düşüş yaşandığını açıkladı. Hesapkurdu.com Genel Müdürü Ömer Paksoy, “Haziran ayından itibaren yarım kalan harcama, tatil ve yatırım gibi planların yeniden gündeme gelmesiyle tüm bireysel kredi ürünlerine olan talebin artacağını öngörüyoruz” dedi.

Pandemi sürecinde yaşanan ekonomik dalgalanmalar finansal güvenceyi vatandaş için daha da önemli hale getirdi. Kredi karşılaştırma platformu Hesapkurdu.com’un Nisan ayında açıkladığı verilere göre 2020’nin son ve 2021’in ilk çeyreğindeki bireysel kredi başvuruları karşılaştırdığında tüm bireysel kredi türlerine başvurular artmış, ilk sırada %18,7 ile ihtiyaç kredileri gelmişti. 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasındaki tam kapanma sürecinde ise tablonun seyri değişti. Tam kapanma dönemini Mayıs ayının ilk 10 günü ile karşılaştıran Hesapkurdu.com, ihtiyaç kredisi başvurularında %30, taşıt kredisi başvurularında %13 ve konut kredisi başvurularında %4’lük düşüş yaşandığını açıkladı. Bu oran kredi kartı başvurularına ise %28 olarak yansıdı. 

“Vatandaş tüm olasılıkları göz önünde bulundurmayı öğreniyor”

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Hesapkurdu.com Genel Müdürü Ömer Paksoy, “2021 yılının ilk çeyreğindeki bireysel kredi başvurularına bakıldığında konut kredisi başvurularında %2 gibi ufak bir artış görülürken, ihtiyaç kredilerinde %19, taşıt kredisi başvurularında ise %7’lik bir artış söz konusuydu. Mayıs ayında ise tam kapanmayla birlikte tüm bireysel kredi ürünleri için yapılan başvurularda önemli bir düşüş yaşandığı görülüyor.” dedi.

Kademeli normalleşme bireysel kredilere olan talebi artıracak

Kademeli normalleşmenin ikinci basamağı için gözlerin çevrildiği Haziran ayından itibaren, özellikle ihtiyaç kredisi başvurularında yeniden bir artış beklediklerine de değinen Ömer Paksoy, “Kademeli normalleşme, hem bireylerin hem de işletmeleri uzun süredir tam kapasiteyle çalışamayan pek çok müteşebbisin morallerini düzeltmek için umut vaat ediyor. Dolayısıyla yarım kalan harcama, tatil ve yatırım gibi planların yeniden gündeme gelmesi olası. Bu durumun tüm bireysel kredi ürünlerine olan talebi artıracağını öngörüyoruz” ifadelerini kullandı. 

- REKLAM -
- REKLAM -
Son Eklenenler
- REKLAM -

Diğer Haberler

- REKLAM -