Oxford Üniversitesi COVID-19 laboratuvarı bilgisayar korsanlarının saldırısına uğradı

Diğer Haberler

Siber suçluların sağlık kuruluşlarına yönelik saldırı girişimleri pandemi döneminde de devam ediyor. Oxford Üniversitesi, COVID-19 pandemisiyle mücadele etmek üzere araştırma yürüten biyoloji laboratuvarlarından birinin siber saldırı kurbanı olduğunu doğruladı. Yetkililer koronavirüs ile ilgili hiçbir klinik araştırma veya hasta verisinin olaydan etkilenmediğini paylaştı.

Şubat ayında ESET Araştırmacısı Lukas Stefanko, siber dolandırıcıların  Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’na aitmiş izlenimi veren sahte bir web sitesi ve mobil uygulama aracılığıyla  Türk vatandaşlarını kandırmaya çalıştığını tespit ederek kullanıcıları uyarmıştı. Oxford Ünivesitesi’ne yapılan bu son saldırı, geçtiğimiz aylarda siber suçluların Avrupa İlaç Ajansı’nın sistemine sızarak, COVID-19 aşılarıyla ilgili belgeleri dışarı sızdırdığı siber saldırıyı da akıllara getirdi.

Oxford Üniversitesi sözcüsü olay hakkında şu bilgileri paylaştı: “Sorunu tespit ettik ve kontrol altına aldık. Konu ile ilgili soruşturma devam ediyor. Etkilenen alanda gerçekleşmediği için klinik araştırma üzerinde bir etkisi bulunmuyor. Bu gibi olaylarda yürütülen standart prosedür gereğince Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’ni konuyla ilgili bilgilendirdik ve sorunu çözmek üzere iş birliği halinde çalışıyoruz.

”Saldırıya uğrayan sistemlerde herhangi bir hasta verisi bulunmadığı ve hasta verilerinin gizliliğine dair bir ihlal olmadığı konusunda üniversite tarafından  güvence verildi. Laboratuvarın Oxford Üniversitesi-AstraZeneca aşısının geliştirilmesiyle doğrudan bağlantısı olmasa da laboratuvardaki bilim insanları COVID-19 hücrelerinin davranışlarını inceliyor ve bu hücrelerin zarar vermesini önlemek için yeni yollar arıyor.

Edinilen bilgilere göre siber suçlular, pompaları ve basıncı kontrol eden laboratuvar ekipmanlarına, proteinler gibi biyokimyasal örneklerini saflaştıran ve hazırlayan cihazlara erişim sağladılar. Bu ekipmanların koronavirüs araştırma laboratuvarında da kullanıldığı belirtildi.

ESET uzmanları, pandemi sürecinde siber saldırganların hem bireyleri hem de kurumları hedef altına aldıklarına dikkat çekerek veri güvenliğine her zamankinden daha fazla önem verilmesi gerektiğinin altını çizdiler.

Kaynak: https://www.eset.com/tr/about/newsroom/press-releases/basin-bultenleri/oxford-ueniversitesi-covid-19-laboratuvari-bilgisayar-korsanlarinin-saldirisina-ugradi/

 

- REKLAM -
- REKLAM -
Son Eklenenler
- REKLAM -

Diğer Haberler

- REKLAM -