Panjur (Kepenk) Tamiri

Diğer Haberler

Panjur Tamiri (Kepenk Tamiri), Ev sahipleri, kepenklerini herhangi bir hasar belirtisi için yılda en az bir kez görsel olarak incelemek için zaman ayırmalıdır. Yine de deklanşör değişimi pahalı bir teklif olabilir. Aşınma ve yıpranma belirtileri gösterseler bile, bu mutlaka atılmaları gerektiği anlamına gelmez. Çoğu durumda, gerekli olan tek şey küçük bir kepenk tamiridir. 

Bunu göz önünde bulundurarak, yenilerinin zamanının geldiğini ve zaten var olanı tamir zamanının geldiğini nasıl anlarsınız?

Ahşap Kepenkler
Çam veya sedir modelleri bir eve geleneksel bir görünüm kazandırır ancak diğer seçeneklere göre biraz daha fazla bakım gerektirirler. Bunları incelerken, onları indirin ve herhangi bir çatlama veya çürüme belirtisi olup olmadığını kontrol edin. Anahtar, tüm parçanın yapısal bütünlüğünün başarısız olduğu durumları aramaktır. Küçük bir çatlak veya az miktarda çürüme dışında sağlamlarsa, onları yamalayabilirsiniz. Ahşap dolgu veya macun, çam veya sedir ile ilgili çoğu kozmetik sorunun üstesinden gelebilir. Boya soyuluyor veya köpürüyorsa, gerekli olan tek şey zımparalamak ve yeniden boyamak olabilir.

Ancak, onları zayıf veya dayanıksız yapan kapsamlı bir hasar varsa, değiştirilmeleri gerekir.

Vinil Panjurlar

Pek çok ev sahibi, nispeten ucuz ve bakım gerektirmediği için vinil seçenekleri tercih ediyor. Bununla birlikte, ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarından ve performans sergilediklerinden emin olmak için düzenli olarak kontrol edilmelidirler. En yaygın sorun solmadır. Bu, sürekli güneş ışığına maruz kaldıkları için zamanla olabilir. Pek çok insanın bilmediği şey, rengi yenilemek veya ona yeni bir görünüm kazandırmak için vinilin boyanabileceğidir. Deneyimli profesyoneller, kepenkleriniz için uygun vinil güvenli boyayı seçme uzmanlığına sahiptir.

Ahşabın onarılabilmesine rağmen, vinildeki çatlaklar tipik olarak onu değiştirme zamanının geldiği anlamına gelir. Bu, kepenklerin daha ucuz olması gerçeğiyle biraz hafifletilir.

Donanım

Menteşeler, paletler ve kilitler her türlü kepenk üzerinde kontrol edilmelidir. Temiz ve çalışır durumda görünüyorlarsa olduğu gibi bırakılabilirler. Pas bulursanız, temizleyin ve yeni bir koruyucu kaplama uygulayın. Pas kapsamlıysa, donanımı tamamen değiştirmeyi düşünün.

Dış pencere kepenk tamiri, evinizi rüzgar ve yağmura karşı korumak için çok önemlidir. Bu ipuçlarıyla kepenklerinizi iyi durumda tutabilir ve bu süreçte biraz tasarruf edebilirsiniz.

PLASTİK VEYA VİNİL DIŞ PANJURLAR (KEPENK) NASIL BOYANIR?

Panjurlar bir süredir buralardaysa, boyamadan önce onları temizlemeniz gerekir. Küf veya küf varsa, bir pompalı bahçe püskürtücü veya sprey şişesinde bir kısım çamaşır suyu ile dört kısım su karışımı kullanarak öldürün, ardından bir hortumla iyice durulayın. Ağartıcı ile çalışırken cildinizi, gözlerinizi ve herhangi bir bitkiyi koruduğunuzdan emin olun. Ardından, herhangi bir kiri veya tebeşirlenmeyi gidermek için kepenkleri deterjan ve suyla ovun. Sabunu bir hortumla durulayın ve boyamadan önce panjurların kurumasını bekleyin.

Plastik veya vinili boyarken, yüksek kaliteli, dış cephe, akrilik lateks boya veya özellikle plastik için yapılmış bir boya kullanın. Akrilik lateks boya ile boyamadan önce panjurların bir lateks astar ile astarlanması zorunlu olmamakla birlikte, yapışmayı artırabilir ve son katın daha iyi kaplanmasını sağlayabilir. Bu gibi boyalar, plastiğe yapışacak şekilde yapılmıştır, bu nedenle plastik veya vinil yüzeyler boyamadan önce astarlanmamalıdır.

Panjurları orijinallerinden daha koyu bir renge boyamaktan kaçının, çünkü bu, yüzeyin tasarlandığından daha fazla ısı emmesine ve eğilmelerine neden olabilir.

Kaynakça: https://panjurtamiri.gen.tr/

- REKLAM -
- REKLAM -
Son Eklenenler

Başrolde artık çevik liderler var!

Günümüz iş dünyasının hızla gelişen dinamikleri ve artan rekabet koşulları kurumları “çevik” olmaya zorluyor. “Kriz dönemlerinde kurumunu ayakta tutanlar,...
- REKLAM -

Diğer Haberler

- REKLAM -