Saç ekiminde bilinmesi gerekenler

Diğer Haberler

 Özel Medar Hastanesi Sakarya Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. M. Sinan Abbasoğlu saç ekimi konusunda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.
 
45 YAŞ ÜSTÜNE TEK SEANS
İnsan saçlı derisi ortalama 500 santimetre kare olduğunu ifade eden Özel Medar Hastanesi Sakarya Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. M. Sinan Abbasoğlu bir santimetre karede 200 saç bulunduğunu söylerken kelleşmemiş bir hastada ortalama 100 bin saç bulunduğu bilgisini verdi. 45 yaş üstü hastalarda saç ekim tedavisi için tek bir mega seansın yeterli olabileceğini belirten Op. Dr. Abbasoğlu, “İstenirse sıklığı artırmak için ikinci seans yapılabilir. Genç hastalarda özellikle 30 yaş altı olanlarda yoğunluk arttırıcı ilave seanslar gerekeceğinden ön sınırın oluşturulmasında konservatif davranılmalıdır” dedi.

SAÇ EKİM OPERASYONU
Saç ekim işleminden önce diğer cerrahi prosedürlerdeki gibi standart kan sayımı, protrombin zamanı ve PTT testlerine bakıldığını ve gerekirse elektrolitler çalışılırak EKG ve diğer kardiyak testler isteneceğini ifade eden  Op. Dr. M. Sinan Abbasoğlu, “Donör ve alıcı saha oranı yeterli değilse ön sınır ve orta ada bölgesine ağırlık verilir. Hasta saçını geriye tarayarak görsel yoğunluk elde eder. Planlaması ve pozisyon olarak ön saç çizgisinin oluşturulması doğal görünüm için önemlidir. Kafa şekliyle değişiklik göstermekle birlikte kaşlardan 8 cm yukarısı ön çizgi için uygundur. Donör saç stoğu sınırlı genç hastalarda ön çizgi kaşlardan 8 cm’den daha yükseğe yerleştirilebilir. Graft yoğunluğu frontal skalpe arttırılır. 40 yaş üstü hastalarda donör bölge olarak ensedeki saçlı kısmın orta kısmı seçilir. Gençlerde ve 35 yaş altı kişilerde donör saha olarak ensedeki saçların orta 1/3 kısmı seçilir” diye konuştu.  

- REKLAM -
- REKLAM -
Son Eklenenler
- REKLAM -

Diğer Haberler

- REKLAM -