Üsküdar Üniversitesi’nden “Deprem Haberciliği Rehberi”

Diğer Haberler

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi akademisyenleri, sosyal medya kullanıcıları ve gazeteciler için 30 maddeden oluşan ‘Deprem Haberciliği Rehberi’ hazırladı.

Üsküdar Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, ‘asrın felaketi’ olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerin ardından özellikle kurtarma çalışmaları sırasında sosyal medyanın gücü ve etkisi bir kez daha gündeme geldi.

Enkaz altında kalanların seslerini duyurması, kayıp kişiler hakkındaki bilgilerin kısa sürede pek çok kişiye ulaşması ve yardım çalışmalarının koordine edilmesinde sosyal medya sıklıkla kullanıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazife Güngör, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından sosyal medyanın etkin şekilde kullanıldığını belirtti.

Kahramanmaraş depreminde sorumlu ve etkili biçimde kullanıldığında sosyal medya platformlarının nasıl işe yarayabileceğinin ortaya çıktığını vurgulayan Güngör, şunları kaydetti:

‘Elbette bu süreçte iyi kullanımlar olduğu kadar kötü kullanımlara da rastladık. Medya kuruluşları da daha ilk günden itibaren insan kaynaklarını deprem bölgesine kanalize ederek deprem haberciliği yapmaya başladı. Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim elemanları olarak, yaşanan deneyimlerden de hareketle sosyal medya ile geleneksel medyanın daha doğru kullanılmasını teşvik etmek amacıyla bu rehberi hazırladık.’

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi akademisyenlerince sosyal medya ve gazeteciler için hazırlanan Deprem Haberciliği Rehberi’nde sosyal medyanın gücünün farkında olunması gerektiği vurgulanırken, kullanılması gereken dilden depremzede yakınlarına yaklaşıma kadar pek çok öneriye yer verildi.

- REKLAM -
- REKLAM -
Son Eklenenler

e-İmza’dan Sonra e-Mühür Geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Elektronik Mühür altyapısının tamamlanarak hizmete hazır hale getirildiğini bildirerek, “Elektronik Mühür ile kamu...
- REKLAM -

Diğer Haberler

- REKLAM -