Yavuz: AK Parti Aday Adayı Başvuru Ücretleri AFAD Hesaplarına Yatırılacak’

Diğer Haberler

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “Aday adayı müracaatları 16 Mart’a kadar devam edecektir.” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi aday adaylığı sürecine ilişkin partisinin genel merkezinde basın toplantısı gerçekleştirdi.

MÜRACAATLARDA SON GÜN 16 MART

Yavuz belirlenen usul ve esasları kapsamında aday adayı müracaatlarının il başkanlıkları ve genel merkezde alınacağını vurgulayarak, “Aday adayı müracaatları 16 Mart Perşembe günü saat 21’e kadar devam edecektir. Ayrıca Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce belirttiği gibi başvuru ücretleri AFAD’ın deprem bölgesi hesaplarına bağış olarak yatırılacaktır. Yapılan bağışlar erkek aday adayları için 20 bin TL, kadın ve gençler için 10 bin, engelliler için 5 bin TL şeklinde alınacaktır.” diye belirtti.

TEŞKİLAT TEMAYÜL YOKLAMASI 19 MART’TA

Aday adayı müracaatlarının elektronik ortamda alınacağını kaydeden Yavuz, “Elektronik ortamda müracaat almaya ilk kez geçen dönemde başlamıştık. Biz başvurularımızı elektronik ortamda alarak 3 bin ton kâğıt israfının da önüne geçmiş oluyoruz.” ifadesinde bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz, teşkilat temayül yoklamasının da elektronik ortamda yapılacağını hatırlatarak, “19 Mart Pazar günü saat 10.00 ile 17.00 arasında tüm Türkiye’de e-temayül yoklamasını gerçekleştireceğiz” dedi.

3 DÖNEM KURALI UYGULANACAK MI?

3 dönem kuralına dair gelen bir soru üzerine Yavuz, buna ilişkin bir kararın alınmadığını belirterek  “Evet bizim tüzüğümüzde 3 dönem kuralımız var. 2017’de MKYK’ya yetki bırakıldı. Dolayısıyla MKYK’nın alacağı bir karar. Henüz buna ilişkin bir karar alınmadı. 3 dönemden fazla görev yapmış olanlar ve 3 döneme takılanlar da dâhil herkesten müracaat alıyoruz. Henüz buna ilişkin bir karar verdiğimizi ifade etmem mümkün değil” diye kaydetti.

DEPREMZEDELER NASIL OY KULLANACAK?

Deprem bölgesinden başka yerlere gidenlerin nasıl oy kullanacağı ile ilgili bütün kurumların kolaylaştırıcı adımlar attığını belirten Yavuz, “Seçmen nerenin seçmeniyse orada oy kullanacak. Geçtiğimiz yıl seçim yasasında değişiklik yaptık. O değişikliklerin yapılmış olması süreçte katkı sağlayacak” diye konuştu.

Hiçbir seçmenin seçmen olma hakkını kaybetmeyeceğini söyleyen Yavuz, her dönem adres kapanma sebebi ile 300 bin 400 bin kişi havuza düşerken, bu sefer hiç kimsenin havuza düşmeyeceğini ve böylelikle seçmen olma hakkının korunacağını belirtti.

Vatandaşların evi yıkılmış, adresi kapanmış olsa bile en son seçmen kaydı neredeyse oradan seçmen kaydı çıkacağını belirten Yavuz, “Seçmen kaydı neredeyse orada oy kullanmak zorunda. Kişi fiilen bulunduğu yere adresini alabilir. Bir kişi deprem bölgesindeyse ‘ben adresimi yurda almak istiyorum, şu otelde, mekânda geçireceğim’ dediğinde beyana dayalı o bölge insanına seçmen naklini alma hakkı tanındı.” dedi.

- REKLAM -
- REKLAM -
Son Eklenenler

e-İmza’dan Sonra e-Mühür Geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Elektronik Mühür altyapısının tamamlanarak hizmete hazır hale getirildiğini bildirerek, “Elektronik Mühür ile kamu...
- REKLAM -

Diğer Haberler

- REKLAM -